Teknoloji ve Çevre

Yeni Škoda Octavia’yı yaratırken her konuda hedeflerimizi en yükseğe koyduk. Nefes kesen bir tasarımın en yüksek teknolojiyle anlamlı olacağından yola çıktık ve yeni nesil platform mimarimiz ile daha dayanıklı ama daha hafif komponentlerin bir araya gelmesi sayesinde bir önceki nesil Octavia’dan tam 102 kg daha hafif bir otomobil yaratırken teknolojinin çıtasını daha da yukarıya çıkarmayı başardık. Çevreye karşı sorumluluğumuz, bizlere motorlarımızın daha da verimli olması gerektiği konusunda ilham verdi ve sınıfının verimlilikte en rekabetçi motorlarını sizler için yarattık. Bu kadar ayrıntılı düşünmek için tek sebebimiz vardı; Octavia’nızı kullanırken, “en iyisine’’ sahip olduğunuzu hissetmenize olan karşı koyulmaz arzumuz...

Motor tipine bağlı olarak 6 veya 7 İleri DSG Şanzıman ,sürüş karakterinize uyum sağlayarak kesintisiz sürüş keyfi sağlar.

İlk kez bir Škoda’da modelinde kullanılacak olan renkli Maxi-Dot ekran ile sürüş istatistikleriniz ve otomobille ilgili sensörlerden alınan bilgiler anında ekranda.

Park işlemi sırasında konfor ve yönelim kolaylığı sağlamak, park sistemlerinin asıl amacıdır. Akıllı park desteği, otomobilin herhangi bir engele göre gerçekleştirmek üzere olduğu harekete bağlı sesli sinyaller verir. Böylece, geri vitesteyken ön tarafta bulunan engeller için gereksiz yere uyarı verilmez. Yine de, park etmeyi mümkün olduğunca kolay hale getirmek istiyorsanız, otomatik park desteği * sizin için en iyi seçenektir. Sistem, yan yana veya arka arkaya park etmiş araçlar arasında uygun bir park yeri seçer ve hatta arka arkaya park etmiş araçların arasından sizi çıkarabilir. Paralel park yerinin araçtan 60 cm daha uzun olması yeterlidir (resimdeki görsel Türkiye donanımpaketiyle farklılık gösterebilir).

Motor tipine bağlı olarak 5 veya 6 ileri Manuel Şanzıman ,keskin ve net vites geçişleri sağlar.


Düğme grubu, sürücünün sağ eli tarafından kolaylıkla erişilebilir. Otomobilin donanım seviyesine veya motor tipine bağlı olarak, merkezi kilit, start-stop sistemi, lastik basıncı izleme sistemi, ASR, sürüş modu seçimi, ön park sensörleri ve otomatik park desteği için düğmeleri barındırır.

Anahtarsız Giriş  ve Çalıştırma Özelliği*(KESSY) ile Octavia'nızı, kumandaya gerek kalmadan kapılarını açıp kilitleyebilir,motoru çalıştırıp ,durdurabilirsiniz

Swing ve Bolero Multimedya Sistemleri ile, gelişmiş menüleri ve fonksiyonlarıyla tamamen yeni “bilgi-eğlence radyosunu” sunuyoruz. Radyonuz, aracın sistem opsiyonları ile bağlantılı bir multimedya bilgi sistemi içinde tasarlanmıştır. Böylece, sistem opsiyonlarını kullanmak için Multimedya ekranını kullanabilirsiniz. Bolero radyo, şimdi daha konforlu ve belirgin dokunmatik kumandaya sahip. Uygulama en hafif dokunuşu algılamanın yanısıra, birçok fonksiyon için aynı anda birden fazla dokunuşa da destek verir.

Tamamen yenilenen 1.2 TSI 105HP ve 1.4 TSI 140HP motorlar, önceki nesle göre ağırlığı hafifletilerek yüksek performansı düşük yakıt tüketimiyle birleştirmek için tasarlandı. 1.8 motor ise 3.nesil TSI teknolojisini temsil etmektedir.
Dizel motorlar, 4 silindirli 1.6 TDI CR 105 HP Green Tec ve üstün 2.0 TDI CR 150 HP Green Tec versiyonlarıdır. Tüm dizel motor versiyonları tamamen yenidir ve daha yüksek güç, daha düzenli çalışma özellikleri, daha düşük yakıt tüketimi ve %45’e kadar daha düşük zararlı gaz emisyonu sağlar.

* Opsiyonel olarak sunulmaktadır.
* Haziran 2013’ten itibaren.